W czasie, gdy wielkie dni romantycznego baletu już się skończyły, malarz Edgar Degas rozpoczął studia w paryskiej “Académie Royale de Danse”.

Ale realista, którym był, mniej interesował się wyidealizowanym portretem wielkich gwiazd scenicznych niż świadectwem ich codziennej walki o doskonałość, dla której ryzykowali całe swoje szczęście.

 

W ten sposób stworzył nigdy wcześniej nie widziany wgląd w ten świat.

W niezliczonych szkicach i obrazach pokazuje nam tancerzy, którzy torturują się poprzez swój trening. Pokazuje ich doskonałe pozy, krzywe arabeski i nieudane skoki.

Przede wszystkim jednak pokazuje ich zmęczone postacie, ich życie pełne zapomnianych łez i marzeń, naznaczone krótkim kwiatem w świetle reflektorów i długim zapomnieniem w ciemności czasu.

 

Magię tych obrazów zawdzięcza nie tylko niedawno odkrytej technice.

Pastel, znany również jako “proszek skrzydeł motyli”, był idealny do uchwycenia jego wizji piękna na płótnie, które samo w sobie było równie doskonałe i krótkotrwałe jak motyle i ich taniec.

 

Dzisiejsze zdjęcie prawdopodobnie pokazuje nam próbę baletową. Ponieważ aranżacja tancerzy z otwartymi włosami i pozornie luźnymi ruchami wydaje się być spontaniczna i przypadkowa.

Ciekawy jest widok z dołu orkiestry, który przekazuje bezpośredniość sceny tak, jakbyśmy naprawdę tam byli.

Co my, poprzez magię sztuki, jesteśmy w sposób magiczny.

 

Tutaj można zobaczyć niektóre z jego dzieł: Edgar Degas – dzieła