Rzym to nie tylko miasto miłości, miasto tysiąca kotów i siedmiu wzgórz. Nie, “Roma Capitale” to również miasto tysiąca fontann.

Być może kiedyś znajdzie się badacz, który ma czas, aby napisać prawdziwą historię tych cudownych budynków. Większość z tych historii zostały już utracone w czasie, a zatem byłoby to zadanie, które wymaga giganta.

Ale niektóre z tych fontann nadal niosą w sobie swoją historię, jak na przykład słynna Fontanna Barcaccia (Fontana della Barcaccia), znajdująca się u stóp Schodów Hiszpańskich, zbudowana przez Pietro Berniniego w latach 1627-1629.

 

Historia tego budynku jest szybko opowiadana: W 1598 r. rzeka Tyber przełamała jej brzegi i zdewastowała całe miasto. W W Wigilię woda zaczęła powoli powracać, a w miejscu, gdzie obecnie stoi fontanna, osiadła bark. Z tego powodu Bernini wybrał kształt uwięzionej łodzi.

Nawet dziś Schodami Hiszpańskimi wciąż zamieszkują młodzi ludzie, którzy spotykają się tutaj, aby spędzić czas ze swoimi przyjaciółmi. Pomiędzy nimi jest niezliczona ilość turystów, którzy nie tylko chcą zwiedzić schody, ale także zatrzymać się przy fontannie Barcaccia.

 

Jak już ponad 200 lat temu szwedzki gawędziarz H. Ch. Anderson, który zanotował następujące informacje o studni:

“Tybr wspiął się niegdyś tak wysoko, że wrzucił w to miejsce łódkę; nagle jednak woda zatonęła, a gdzie dziś stoi fontanna, łódź pozostała leżąca. Michał Anioł, który miał wykonać rysunek fontanny, wybrał motyw wyrzuconej kory, a więc w okrągłym basenie widać kamienną łódź, z której wypływa woda”.