wi się, że najwięksi artyści otrzymali dar tworzenia opowieści, które trwają od wieków dzięki samej sile pociągnięć pędzlem.

 

Jednym z nich, znanym z przedstawiania okropności napoleońskich rządów obcych w swojej późnej twórczości, jest Francisco José de Goya y Lucientes, który urodził się w Hiszpanii w 1746 roku.

Jako sługa króla, jednym z jego obowiązków było zaprojektowanie gobelinów na rezydencję rodziny rządzącej, które do dziś należą do najpiękniejszych w swoim rodzaju.

 

W tym celu wykonał małe szkice olejne, a następnie opracował je w formie wielkoformatowych obrazów, które posłużyły za podstawę dla tkaczy królewskich.

“Chłopiec na baranie” jest częścią serii dekoracji jadalni księcia Asturii.

 

Duże panele sali pokazują Four Seasons, bardziej tradycyjny temat. Ale w małych panelach nad drzwiami, Goya mógł uwolnić swoją kreatywność i wymyślił sceny, w których przedstawiał świat dzieci w odświeżająco naturalny sposób.

Obraz małego jeźdźca powstał w latach 1786-1787. Na tle, które mimo ciepłych kolorów wydaje się być tłem, chłopiec i jego zwierzę wyróżniają się żywością, świadczącą o sztuce traktowania ludzi przez de Goyę.

 

Obraz ten być może nie jest największym i najbardziej popularnym dziełem de Goi, ale pokazuje wspaniałe rezultaty najprostszych kolorów i najsurowszych pociągnięć pędzla w rękach mistrza.