Ruch Sztuki i Rzemiosła był ruchem artystycznym, który powstał w XIX wieku w Anglii i trwał do końca I wojny światowej. Postrzegał siebie jako przeciw-ruch do panującej ideologii stałego postępu i propagował proste i naturalne życie.

 

Jej założycielem i jednym z najważniejszych przedstawicieli był William Morris. To on również zlecił wybudowanie pierwszego samodzielnego budynku w tym stylu.

Czerwony Dom w Londynie jest z pewnością najciekawszym budynkiem tego ruchu do dziś, a jego prosta konstrukcja z ceglaną fasadą, czerwonymi dachówkami i białymi ramami okiennymi przypomina stare angielskie parsonimy.

 

Morris był więc przeciwny wszystkim panującym w jego czasach konwencjom, które narzucały wspaniałą fasadę i wymagały bogato zdobionych pokoi w stylu włoskiego baroku.

William Morris i jego współpracownik Philip Webb, z drugiej strony, zdecydowali się pozostać wierni swojemu ideałowi “naturalnej” architektury. Przywiązywali wagę do wysokiego poziomu rzemiosła, dobrych materiałów, a w ich wyposażeniu były zorientowane na formy anonimowych przedmiotów w ich regionie.

 

Ruch “Sztuka i rzemiosło” rozprzestrzenił się na kontynent dopiero bardzo późno, ale potem stał się najważniejszą siłą napędową rozwoju secesji i modernizmu.

 

Więcej zdjęć tego wyjątkowego domu można znaleźć tutaj: Dom czerwony