Ponieważ Wenecja była bramą Europy na Wschód od niepamiętnych czasów i była również w intensywnej wymianie z Imperium Osmańskim, kawa była tu znana dość wcześnie. Kawa była już sprzedawana w mieście w latach trzydziestych XVI wieku, aczkolwiek początkowo tylko jako remedium w aptekach.

 

Jednak już pod koniec XVII wieku na Placu św. Marka zbudowano pierwsze kawiarnie, wśród nich jedną z najstarszych i najbardziej znanych kawiarni w Europie, “Caffè Florian”.

Właścicielem kawiarni był Floriano Francesconi, który po raz pierwszy nazwał ją “Alla Venezia Trionfante”. Wkrótce jednak nazwa kawiarni została zmieniona na imię jej właściciela.

 

Dzięki korzystnemu położeniu, szybko stała się popularnym miejscem spotkań Wenecjan, oferując nie tylko kawę, ale także jedzenie i napoje alkoholowe.

Po sprzedaży kawiarni w 1858 r. nowi właściciele całkowicie przeprojektowali lokal. Sala “Senatorów” została udekorowana alegorycznymi malowidłami przedstawiającymi “naukę i postęp”, stworzono pokój w stylu greckim i perskim, pokój chiński i orientalny oraz “Sala degli Uomini illustri”.

 

Wśród gości, którzy przez lata pili kawę w salonie Florian, były takie sławne osobistości jak Goethe, Lord Byron, Honoré de Balzac, Giacomo Casanova, Marcel Proust, Richard Wagner i Thomas Mann.