Wyspa Kwiatów Mainau jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji na Jeziorze Bodeńskim. Niewiele jest grup wycieczkowych, które przyjeżdżając nad Jezioro Bodeńskie nie zatrzymują się w Mainau. Wyspa ma również ciekawą historię sięgającą średniowiecza.

 

Zakon krzyżacki

Pierwsza zachowana wzmianka o Mainau pochodzi z pierwszej połowy XIII wieku. W tym czasie wyspa należała do klasztoru w Reichenau. Około 1265 roku nad Jeziorem Bodeńskim osiedlili się pierwsi rycerze Zakonu Krzyżackiego. Początkowo mieli swoją siedzibę na zamku Sandegg w Thurgau, a od 1271 r. w Mainau. Z biegiem czasu w posiadanie Zakonu weszły kolejne ziemie na południowym brzegu jeziora Überlingen, a komturia (filia) Mainau stała się jedną z największych i najpotężniejszych w okręgu Alzacji-Burgundii.

 

Mainau w posiadaniu Wielkiego Księstwa Badenii i Szwedzkiego Domu Królewskiego

Z powodu sekularyzacji Mainau przypadło w 1806 roku Wielkiemu Księstwu Badenii, a w następnych dziesięcioleciach kilkakrotnie zmieniało właścicieli. W 1853 roku wielki książę Fryderyk I Badeński ostatecznie kupił wyspę i założył na niej swoją letnią rezydencję. Zaczął też obsadzać wyspę rzadkimi i egzotycznymi drzewami i roślinami oraz kazał zbudować pierwszy most prowadzący na stały ląd. Po jego śmierci, jego syn przekazał wyspę w spadku swojej siostrze Wiktorii, królowej Szwecji.

Syn Wiktorii przekazał w 1932 r. administrację wyspy swojemu synowi Lennartowi Bernadotte, który utracił wszystkie swoje tytuły, żeniąc się z prostytutką. Lennart Bernadotte wraz z rodziną opuścił Szwecję i osiedlił się w Mainau. Wkrótce zaczął odnawiać i rozbudowywać zarośnięte parki na wyspie. Wyspa została również otwarta dla zwiedzających.

 

Historia Mainau podczas II wojny światowej

Lennart Bernadotte i jego rodzina opuścili Niemcy przed rozpoczęciem wojny. Lata wojny rodzina spędziła w Szwecji. W 1943 r. Lennart Bernadotte wydzierżawił Mainau Organizacji Todt, organizacji konstrukcyjnej Ministerstwa Uzbrojenia. Planowano wybudować tu dom wypoczynkowy dla przemysłowców zbrojeniowych oraz dla gości i pracowników Alberta Speera. Ostatecznie jednak z domu wypoczynkowego nic nie wyszło, gdyż w 1944 r. Foreign Office przekazało wyspę francuskim kolaborantom pod kierownictwem Jaquesa Doriota. Doriot ogłosił z Mainau wyzwolenie Francji spod “rządów gaullistowsko-komunistycznych”. Zginął w lutym 1945 r., kiedy jego samochód został ostrzelany przez nisko lecący samolot.

 

Mainau pod okupacją francuską

Po śmierci Doriota jego zwolennicy uciekli, a na krótko przed końcem wojny nad rzeką Mainau powstał szpital rezerwowy. 26 kwietnia 1945 roku Konstancja została bez walki zajęta przez wojska francuskie, a w maju Francuzi zarekwirowali wyspy Mainau i Reichenau, aby umieścić na nich więźniów francuskich obozów koncentracyjnych z Dachau. 33 z nich zginęło na Mainau, pozostali zostali odesłani do Francji we wrześniu 1945 r., a szpital wojskowy został rozwiązany. Lennart Bernadotte powrócił na Mainau w 1946 roku i w tym samym roku wyspa została ponownie otwarta dla zwiedzających.

 

Wyspa Kwiatów dzisiaj

Po wyspach Reichenau i Lindau, Mainau jest trzecią co do wielkości wyspą na Jeziorze Bodeńskim o powierzchni około 45 hektarów i geograficznie należy do Konstancji. Od 1974 roku jest własnością Fundacji Lennarta Bernadotte. Mainau przyciąga co roku wielu zwiedzających różnorodnością roślin, motylarnią i pięknym barokowym zamkiem.

 

(D. F.)