Jest to prawdopodobnie najbardziej znany i najczęściej grany marsz na świecie: Marsz Armii II dedykowany feldmarszałkowi Josefowi Wenzelowi hrabiemu Radetzky von Radetz, znany bardziej jako “Marsz Radetzky’ego”.

 

Wynika to choćby z charakterystycznego rytmu (datadám datadámdamdám), który niejednokrotnie prowokował prześmiewcze wersy (“Gdy odwaga w piersi ćwiczy swą sprężystość” czy “Gdy kufel z kiełbasą przeskakuje rynnę”).

Marsz składa się z trzech części, z których trzecia odpowiada pierwszej, a do tria części środkowej J. Strauss wykorzystał starą wiedeńską melodię ludową, znaną w swoim czasie “Tinerl-Lied”.

 

Marsz Radetzky’ego zyskał światową sławę dzięki tradycyjnemu wiedeńskiemu koncertowi noworocznemu, na którym jest jednym z głównych punktów programu.

Ale wbrew temu, jak jest obecnie wykorzystywana w najważniejszych salach koncertowych świata, nigdy nie była pomyślana jako elitarne dobro kultury dla “lepszego społeczeństwa”, lecz jako muzyka dla “wszystkich”.

 

Na tym filmie z holenderską skrzypaczką A. Ríeu można zobaczyć, jak bardzo ta muzyka inspiruje ludzi do dziś!

I bez względu na to, jak bardzo puryści kręcą nosem, Ríeu zbliża się tym wykonaniem do karnawałowych koncertów J. Straussa i wiedeńskiego towarzystwa balowego swoich czasów, niż do wielu akademickich interpretacji naszych czasów.

 

YouTube

Mit dem Laden des Videos akzeptieren Sie die Datenschutzerklärung von YouTube.
Mehr erfahren

Video laden