29 czerwca 1793 r. urodził się Josef Ludwig Franz Ressel, austriacki urzędnik leśny i konstruktor śruby okrętowej.

 

Pochodzący z Czech Josef Ressel studiował w latach 1812-1816 na Uniwersytecie Wiedeńskim nauki kameralne, rolnictwo, technikę ogólną, chemię, mechanikę, hydraulikę i architekturę budowlaną.

W 1817 r. wstąpił do służby rządowej jako leśniczy, a w 1835 r. wstąpił do marynarki wojennej w Wenecji i na Istrii. Pracował nad wynalazkami technicznymi, m.in. nad rurą pneumatyczną i śrubą okrętową.

 

11 lutego 1827 r. złożył w Austrii wniosek o patent na “wynalazek koła przypominającego śrubę bez końca, które 1) wprawione w ruch w wodzie przez jakąś zewnętrzną siłę napędową, może być użyte do ciągnięcia statków na morzu, na jeziorach, a nawet na rzekach, następnie 2) na statkach i wiatrakach, jako koło napędowe”.

Jego próba założenia austriackiej firmy produkującej parowce śrubowe nie powiodła się, po czym w 1829 r. udał się do Paryża, gdzie zbudował kolejną śrubę okrętową. Jednak firma wykonawcza zarekwirowała jego wynalazek, ponieważ nie podpisał on umowy na użytkowanie śmigła. Nie mógł więc z tego skorzystać, rozczarowany wrócił do pracy leśnika i zmarł w 1857 r. w Lublanie.

Dopiero pośmiertnie został uhonorowany za swoją działalność.

 

W Wiedniu jego imieniem nazwano park Ressela przed kościołem Karlskirche i TU, a Anton Dominik Fernkorn wykonał pomnik, który odsłonięto 18 stycznia 1863 roku.

Został on również przedstawiony na austriackim banknocie 500 szylingów.

 

(K. M.)