Na początku XVII wieku Amsterdam był trzecim co do wielkości miastem w Europie i bezsprzecznie centrum finansowym kontynentu. Założona tutaj “Verenigde Oost-Indische Compagnie” wysłała swoje statki aż po Amerykę, Azję i Afrykę, tworząc tym samym podstawę dla wczesnej światowej sieci handlowej.

 

W miarę jak coraz więcej ludzi przenosiło się do Amsterdamu, zmuszeni byli budować nowe domy, a miasto zaczęło rozszerzać swoją działalność na okoliczne tereny wiejskie.

W trakcie tego procesu rozbudowano istniejące kanały, które do tej pory były kanałami czysto obronnymi, a także wybudowano liczne nowe kanały.

 

Nie były to już wyłącznie obiekty wojskowe, ale służyły do transportu towarów z i do licznych magazynów kupieckich i magazynów budowanych bezpośrednio nad wodą. Były one również przydatne do osuszania bagien, które musiały zostać zrekultywowane poprzez rozbudowę miasta.

 

Najsłynniejszą i najpiękniejszą częścią miasta jest z pewnością “Złoty zakręt” (Gouden Bocht), w którym mieszkali najbogatsi patrycjusze i kupcy Amsterdamu i w którym znajdują się najwspanialsze budynki, takie jak “Huis de Neufville”, znany również jako “najpiękniejszy dom na Bochcie”.