Książę Wilhelm z rodu Szlezwika-Holsztyna-Sonderburg-Glücksburga został wybrany na Geórgios A´ w 1863 roku, rok po deportacji greckiego króla Ottona z rodu Wittelsbachów.

 

Był żoną Wielkiej Księżnej Olgi Konstantynowej, wnuczki cara Rosji Mikołaja I. Był to pierwszy ważny związek między nową dynastią a ludnością prawosławną.

Starał się również zwrócić uwagę na dobrostan i zadowolenie swoich nowych podwładnych, na przykład ucząc się języka greckiego, poznając kraj i jego mieszkańców podczas długich podróży i będąc bardzo blisko ludzi podczas codziennych spacerów w Atenach.

 

Pomimo tego wszystkiego i jego wysiłków, aby osiągnąć sprawiedliwszą konstytucję, Grecja pozostała niezwykle niestabilna. Podczas jego prawie pięćdziesięciu lat władzy, było 21 wyborów parlamentarnych i 70 różnych rządów.

 

W polityce zagranicznej, on próbował zjednoczyć wszystkie obszary zamieszkane przez Grecję w jedno państwo, co naturalnie doprowadziło do wrogości Imperium Osmańskiego. Po początkowych sukcesach politycznych poniósł druzgocącą klęskę w wojnie turecko-greckiej 1896/97.

Tylko w pierwszy wojna bałkańska zrobić Grecki wojsko pod koronę książę Constantine osiągać wielki wojskowy sukces i w 1912 George być sprawnie uroczyście wejście podbity Thessaloniki. Kiedy przechodził przez miasto następnej wiosny, jak zawsze bez ochrony osobistej, został zastrzelony przez greckiego anarchistę A. Schinasa.

 

Na pokładzie królewskiego jachtu Amfitryta jego ciało zostało przeniesione do Aten i pochowane w Katedrze Zwiastowania Marii.

Jego najstarszy syn Konstantyn I zastąpił go.