Tylko niezdecydowanie stare mocarstwa mogły zgodzić się na wspólne działanie przeciwko rewolucyjnej Francji. Po tym, jak “pierwsza koalicja” została zmuszona do pokoju przez mądrą taktykę Francuzów, minęły lata, zanim Rosja, Wielka Brytania i imperium Habsburgów połączyły siły przeciwko Francji.

 

Po początkowych sukcesach w północnych Włoszech, ponownie stanęli przed generałem Napoleonem, który już wtedy otoczony był nimbem niezwyciężalności.

W bitwie pod Marengo, wioską w prowincji Alessandria, 14 czerwca 1800 roku ostatecznie pokonał całkowicie swoich przeciwników.

 

Po bitwie zwycięski generał był głodny, ale w zamieszaniu bitwy, wózek kuchenny i wszystkie zapasy zostały utracone. Durant, osobisty kucharz Napoleona, wysłał więc żołnierzy, aby zdobyć dla niego coś do jedzenia. Legenda głosi, że przywieźli mu kurczaka, grzyby, cebulę i jakieś raki rzeczne.

Z nich mistrz wyczarował potrawę, która do dziś jest znana na całym świecie pod nazwą “Chicken Marengo”.

Napoleon tak delektował się potrawą, że Dunant musiał ją wielokrotnie przygotowywać. Lista składników nie mogła być zmieniana i z biegiem czasu stała się swego rodzaju szczęśliwym urokiem dla Napoleona.

 

Zgodnie z tradycją, przed bitwą pod Waterloo cesarz przygotował potrawę bez raków. Wynik jest znany….