Wenecja, La Serenissima, Królowa Adriatyku, miasto masek i miłości. Wenecja, dziś dla wielu tylko miasto romantycznej gondoli na Canal Grande.

 

Ale Wenecja jest czymś więcej niż tylko wypaczeniem jej wielkiej przeszłości. Prawda o tym mieście tkwi w historiach, które się wokół niego splatają, a w szczególności w zalewanej wodą architekturze jego stu wysp, nad którymi jego mosty rozciągają się koszmarnie.

Jednym z najpiękniejszych i z pewnością najsłynniejszych jest most Rialto, wybudowany w latach 1588-1591, łączący San Marco i San Polo.

 

Jego architektem był Antonio da Ponte, trafnie znany jako Antonius z mostu, który zbudował go według projektów Giovanniego Alvise Boldù.

Przeważył on nad tak ważnymi postaciami jak Michał Anioł, Andrea Palladio i Jacopo Sansovino, którzy również przedstawili swoje plany, ale nie byli w stanie przekonać Senatu.

 

Zgodnie z jego pomysłami zrealizowano most z pojedynczym łukiem segmentowym, co umożliwiło szybki przepływ ruchu na ruchliwym Canal Grande, co nie byłoby możliwe w przypadku innych projektów, z których wszystkie pochodziły z kilku łuków.

 

Trudności w budowie tej nowej konstrukcji sprawiły, że wiele legend otacza ją od samego początku. Jedną z nich jest opowieść o tym, jak ich budowniczy zawarł pakt z diabłem, aby dokończyć budowę.

Ponieważ już podczas budowy mostu wydawało się, że ma ręce w grze. Znowu i znowu konstrukcja zawaliła się i opóźniła jej ukończenie w nieskończoność.

Ale Antonio da Ponte, zdeterminowany, aby nie zostać zatrzymanym, spotkał diabła w nocy i obiecał mu pierwszą duszę, która przekroczyła most.

W ciszy miał plan, aby kogut przeszedł przez ukończony most i w ten sposób oszukał diabła o swoje zarobki. W tym celu ustawił strażników po obu stronach mostu i kazał im odmówić dostępu do jakiejkolwiek ludzkiej duszy.

 

Ale diabeł dowiedział się o tym, przebrał się za ciężarną żonę budowniczego i powiedział jej, że jej mąż czekał na nią na moście. Szybko rzuciła na siebie ubranie i wyruszyła w ciemności nocy.

Strażnicy rozpoznali żonę mistrza budowniczego, uwierzyli w jej słowa i przepuścili ją.

 

Więc diabeł przyszedł do nagrody, a Antonio da Ponte do swojego mostu.

Dziś most Rialto jest główną atrakcją dla niezliczonych turystów z całego świata, którzy tkają swoje małe marzenia w sieć najpiękniejszego miasta na Adriatyku, Wenecji, La Serenissima.