W dniu 20 czerwca 1909 r. cesarz Franciszek Józef I położył kamień węgielny pod budowę Muzeum Technicznego Przemysłu i Handlu w Wiedniu.

 

Główny budynek muzeum został wzniesiony według planów rady budowlanej Hansa Schneidera pod adresem Mariahilfer Straße 212 w 14. dzielnicy Penzing w Wiedniu i otwarty 6 maja 1918 r. jako “Muzeum Techniczne Przemysłu i Handlu”.

Dziś należy do Austriackich Muzeów Federalnych.

Prezentuje eksponaty i modele z historii techniki w następujących obszarach wystawienniczych: przemysł ciężki, energia, lokomotywa.doświadczenie, życie codzienne – instrukcja obsługi, w pracy, instrumenty muzyczne, medien.welten, mobilność, w ruchu, przyroda i wiedza.

 

Muzeum jest bardzo duże (28.500 m² powierzchni wystawienniczej) i prawdopodobnie potrzebowalibyście kilku dni, aby zobaczyć wszystko. Posiada wiele historycznych modeli demonstracyjnych, na przykład kolejowych, stoczniowych, lotniczych i przemysłowych. Szczególnymi atrakcjami muzeum są np. kopalnia wystawowa pod budynkiem, laboratorium wysokiego napięcia, działające maszyny parowe, modele mostów i hut, samochód salonowy cesarzowej Elżbiety, duża kolekcja historycznych instrumentów muzycznych i inne…

Muzeum jest przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, ponadto organizowane są tu różne wystawy specjalne o tematyce aktualnej i historycznej.

 

(K. M.)