Boże Narodzenie 1812: Połowę Europy zajmują wojska francuskie, których cesarz jest obecnie wycofywany z Rosji. Prusy są również jednym z podbitych krajów i po zagładzie Wielkiej Armii, czeka tylko na znak od króla, aby wyrzucić z kraju niekochanych okupantów.

 

Na tym tle Th. Rozwija się pierwsza powieść Fontane’a, w której maluje wspaniały obraz pruskiego społeczeństwa w ostatnich latach panowania Napoleona.

W centrum historii znajduje się rodzina von Vitzewitzów. Stary Junker Berndt von Vitzewitz stara się stworzyć armię obywateli nawet bez zgody króla i jego ministrów, podczas gdy jego syn Lewin goni za romantycznymi marzeniami i cierpi z powodu miłości do swojej polskiej kuzynki Kathinki von Ladalinski.

To jest, w kilku słowach, cała historia tej prawie tysiącstronicowej powieści.

 

Ale ważniejszy od fabuły, którą Fontane rozwija w zwykły sposób, jest portret społeczeństwa pruskiego, który rysuje. Skupia się przede wszystkim na dawnej arystokracji i jej świecie, ale książka tętni również drugorzędnymi postaciami ze wszystkich warstw społecznych, które opisuje z taką samą dbałością o szczegóły.

Rezultatem jest zaokrąglony, niemal kompletny obraz tego okresu.

Ale Fontane jest nie tylko mistrzem w rysowaniu ludzi. Nawet z książki “Spacery po Marku Brandenburgii” znany był jako nastrojowy portrecista swojej ojczyzny i można to również zauważyć w tej książce. Z zamiłowaniem do szczegółów daje nam tło historyczne wielu miejsc, opisuje wioski i zamki oraz pozwala, aby krajobraz Marka powstał na naszych oczach.

 

Długa, cicha powieść, która oferuje niewiele dramatycznych akcji. Jest to jednak wymowny i nawiedzający portret szlachty i chłopów Marka Brandenburskiego na krótko przed wojnami o wyzwolenie.