W 1858 roku Giacomo Puccini urodził się w Lucca, niegdyś niezależnej republice w północno-zachodniej Toskanii. W tym tradycyjnie katolickim, mieszczańskim i eleganckim mieście otoczonym wzgórzami drzew oliwnych i murem miejskim, Puccini na nowo tworzy operę i jej opowieści. Początek industrializacji i licznie pojawiająca się klasa robotnicza w rezultacie zdenerwowały wieloletnią tkankę rozkwitającego regionu. Młody kompozytor, ze swoją romantyczną duszą, czuje się bliżej ludzi niż kupców i pielgrzymów. W jego operach “Tosca”, “Madam Butterfly” i “La Bohème” zwykli ludzie stają się bohaterami poszczególnych historii. Ich głębokie uczucia w codziennym życiu stają się epickie dzięki muzyce Pucciniego.

 

Mieszczanie i kupcy byli w mniejszości w mieście Lucca na początku XX wieku, ale bardzo potężni i obdarzeni wielkim majątkiem. Mówi o tym wiele pięknych fasad miasta. Większość populacji składała się jednak z chłopów, którzy stopniowo uczestniczyli w powstającej industrializacji.

 

Puccini pochodził z rodziny muzyków kościelnych. Byli dobrze szanowani, ale prowadzili skromne życie. Przyjaciele Giacomo z dzieciństwa i młodości pochodzili od zwykłych ludzi i ci ludzie byli już wtedy bohaterami jego pierwszych oper. Lucca – miasto 100 kościołów – leży na Via Francigena. To jest trasa pielgrzymkowa do Rzymu. Od czasów starożytnych słychać tu wiele muzyki kościelnej, a Puccini zarobił również pierwsze pieniądze jako organista. Muzyka ta będzie mu towarzyszyć przez całe życie, a także pojawi się w jego operach. W TOSCE organy odgrywają ważną rolę jako instrument towarzyszący w kulminacyjnym momencie dramaturgii w Te Deum.

Emocjonalne wybuchy i wielkie pasje przeplatają się przez całą twórczość Pucciniego, a także determinują życie kompozytora z dala od sceny operowej. Spędza dużo czasu ze swoją kochanką, która skandalicznie złamała ich małżeństwo, w małej wiosce Torre del Lago. Tam pisze MADAM BUTTERFLY i być może niekończące się docieranie fal i szelest wiatru w trzcinie zainspirowały go do napisania nuconego, czułego chóru Aktu 2.

 

Pasja, zdrada, miłość, śmierć – to są rzeczy, które dotykają ludzi. A Puccini sprowadził ich na scenę ze swoją wyjątkową i nową muzyką.

 

(A. W.)