Jest to chyba najbardziej znany i najczęściej grany na świecie marsz: II Marsz Armii poświęcony marszałkowi pola Josefowi Wenzelowi hrabiemu Radetzky’emu von Radetzowi, lepiej znanemu jako “Marsz Radetzkiego”.

 

Wynika to nie tylko z jego charakterystycznego rytmu (datadám datadám datadám datadám datadámdamdám), który wielokrotnie prowokował ludzi do podkradania się (“Kiedy serce odwagi ćwiczy klatkę piersiową” lub “Kiedy pluskwa z najcięższym skokiem przeskakuje przez twaróg”).

Marsz składa się z trzech części, z których trzecia odpowiada pierwszej, a J. Strauss użył starej wiedeńskiej melodii ludowej dla tria części środkowej, “Tinerl Song”, która była wówczas dobrze znana.

 

Marsz Radetzky’ego stał się znany na całym świecie dzięki tradycyjnemu wiedeńskiemu koncertowi noworocznemu, na którym jest jednym z najważniejszych wydarzeń.

Ale w przeciwieństwie do jego obecnego wykorzystania w najważniejszych salach koncertowych świata, nigdy nie był on pomyślany jako elitarny atut kulturowy dla “lepszego społeczeństwa”, ale jako muzyka dla “wszystkich”.

 

Na tym teledysku z holenderskim skrzypkiem A. Ríeu można zobaczyć, jak bardzo ta muzyka wciąż inspiruje ludzi dzisiaj!

I bez względu na to, ile purystów zjawia się w nosie: z tym przedstawieniem Ríeu zbliża się o wiele bliżej do karnawałowych koncertów J. Straussa i wiedeńskiego Towarzystwa Ballowego swoich czasów, niż z wieloma akademickimi interpretacjami naszych czasów.

 

YouTube

Mit dem Laden des Videos akzeptieren Sie die Datenschutzerklärung von YouTube.
Mehr erfahren

Video laden